חייג עכשיו: 054-4603208

הדברה ירוקה

מה באמת המשמעות של הדברה ירוקה, הדברה אורגנית, הדברה אקולוגית, הדברה צמחית והדברה כימית?

היום בכל מקום שתחפשו מדביר או הדברה תשמעו את המושגים: הדברה ירוקההדברה אורגניתהדברה אקולוגיתהדברה צמחית והדברה כימית אם תשאלו אותי בתור אגרונום ומדביר, לחצי מהמושגים האלו אין משמעות אמיתית מלבד מטרה נסתרת של אלו המשתמשים בה והיא להוציא יותר כסף מאנשים שמחפשים הדברה עם מינימום פגיעה בחיי היום יום, הילדים והסביבה.

בכדי שתבינו את כוונתי להלן הסבר המושגים בתחום ומשמעותם. התקשר עכשיו לקבלת ייעוץ חינם:  054-4603208

הדברה ירוקה

ההגדרה של המושג “הדברה ירוקה” היא הדברה שפוגעת במינימום האפשרי בסביבה שאינה מיועדת להדברה לדוגמא: כשאני בא להדביר פרעושים בגינה אני מעוניין לפגוע אך ורק בפרעושים במידה ואני משתמש בחומרים אסורים לשימוש כגון זרחן אורגני אני אכן פוגע בפרעושים אך גם במי התהום או נחל שיש בסביבה שאליו יגיעו חלק מחומרי ההדברה שהשתמשתי בהם ושלא התפרקו ועם בוא הגשמים ישטפו ויגיעו למי התהום או הנחל. כיום אין בישראל חומר המיושם בריסוס העונה על ההגדרה הדברה ירוקה.

הסיבה שאין חומר הדברה העונה לההגדרה “הדברה ירוקה” היא שמשרד להגנת הסביבה ,הסמכות לאישור חומרי הדברה בבתים לא הגדירה בכלל מה המשמעות של מושג זה ובהתאם לזאת לא יתכן שאישרו חומר העונה על הגדרה שלא קיימת בלקסיקון של המשרד “הדברה ירוקה” ולכל אלו שלא מאמינים תלחצו על הקישור שיוביל אותכם לדף של משרד להגנת הסביבה בנושא הדברה ירוקה- המשרד להגנת הסביבה.

תחום חדש יחסית שהתפתח מאוד בישראל בשנים האחרונות ומתקרב להגדרה של הדברה ירוקה הוא התחום של מלכודות פורומונים ספציפיות למזיק מסוים (לדוגמא: מלכודות פורומונים לעש המזון), מלכודות לכידה ולא קטילה של מכרסמים, חומרי הדברה על בסיס פיתיונות המיועדים למזיק ספציפי (ג’ל לנמלים, ג’ל לתיקנים).

חשוב לציין כי אין קורלציה בין רעילות החומר להיותו חומר ירוק / אורגני, על מנת להסביר זאת היטב נציין את הדוגמא של ציאניד, ציאניד מיוצר מהגלעינים של עצי פרי נשירים כמו השקד, אין הרבה שיחלקו על העובדה שזה חומר הדברה אורגני / ירוק אך כמות מזערית מהציאניד ממיתה אדם בוגר תוך מספר שניות.  התקשר להזמין הדברה ירוקה:  054-4603208

הדברה אורגנית

כאשר אומרים שחומר מסוים הוא אורגני מתכוונים לעובדה שהוא מיוצר מחומרים טבעיים בלבד ללא תוספת של כימיקלים תעשייתים וכל תכולתו היא מגורם צמחי (מיץ, שמן, סיבים, קליפות, שורש, גזע, עלים וכו..) דומם (מלחים, סלעים, חול ) או מן החי (בעלי חיים, חרקים, חיידקים) וכך גם המקרה בחומרי הדברה אורגנים שבדרך כלל מכילים שמנים של צמחים שונים (חרציות, נים, צמחי תבלין, אקליפטוס וכו’…) או אבקות של סוגי סלעים שונים.

אני שוב מציין ומדגיש שאין קורלציה בין היותו של חומר אורגני לרמת רעילותו.

הדברה צמחית

מקור המושג הוא בעובדה שהחומר הפעיל הנפוץ ביותר היום להדברה בבתים הוא הפירטרואיד.

הפירטרואיד הוא נגזרת כימית של מולקולה אותה הצמחים השונים מסנתזים על מנת להגן על עצמם מפני חרקים. מולקולה זו הועתקה ע”י מדענים וכיום מיוצרת במפעלים כימים, חומר זה אכן בעל רעילות נמוכה לבני אדם, ללא ריח ויעיל מאוד נגד החרקים אך אין בו אפילו קמצוץ של צמח אך עם זאת משווק ע”י חברות הדברה מסיימות כהדברה צמחית ובמקרים גרועים יותר כהדברה אורגנית.

חומר זה נמצא בשימוש על ידי רוב המדבירים אם לא כולם וזאת מכיוון שזה החומר היעיל ביותר שמותר לשימוש כיום להדברה ביתית וגם אנו משתמשים בו אך אינו נחשב כהדברה אורגנית או צמחית לכן במקרה והובטח לכם הדברה אורגנית ודאו מהו החומר בו משתמש המדביר, קראו את התווית על הבקבוק ממנו המדביר לוקח את החומר שהוא מתכוון לרסס אצלכם בבית, ואפילו בצעו חיפוש בגוגל על מנת שלא תשלמו מחיר כפול על אותו מוצר שמקבל גם מי שהזמין הדברה רגילה.

הדברה כימית

הדברה המבוצעת על ידי חומר הדברה כימי שנוצר במפעל כימיקלים ,כיום זו ההדברה הנפוצה ביותר וזאת בגלל עלותה הנמוכה ויעילותה הגבוהה.

שימו לב כי הפירתרואיד הוא חומר כימי לכל דבר ולכן הדברה שמבוצעת ע”י חומר זה היא הדברה כימית לכל עניין ודבר.

חשוב לציין שאין קשר ישיר בין היותו של חומר הדברה כימי לרמת רעילותו וטווח הרעילות משתנה מאוד מחומר לחומר, ישנם חומרי הדברה אורגנים שרעילים פי כמה וכמה מחומרי הדברה כימים וההפך כמובן.

הדברה אקולוגית

אני באופן אישי שומע את המושג הזה פעמים רבות ע”י לקוחות רבים שמתקשרים להזמין הדברה וכשאני שואל אותם מה המשמעות אפילו לאחד מהם לא היה מושג והתשובה העיקרית שקיבלתי היא “אני לא יודע/ת ראיתי את זה בפרסומים השונים” ובכן אני אציין שגם לי אין מושג מה המשמעות של המושג הזה ואני מניח שהוא שילוב של המגמה הירוקה שעוברת על העולם בשנים האחרונות וניצול ציני של חברות הדברה מסוימות לגזור קופון.

יש לכם שאלות? מעוניינים להזמין הדברה?

אלעד אורי אגרונום ומדביר ישמח לענות לשאלותיכם ולבצע הדברה מקצועית בביתכם

ג’וק בראש – הדברה נכונה

 054-4603208

www.jukbarosh.com

סובל ממזיקים? השאר פרטים:

אני מסכים להצטרף לרשימת מכותבים

מי רוצה להיות מדביר?

שלחו ווטסאפ