חייג עכשיו: 054-4603208

הדברת מזיקי עץ

כשאומרים מזיקי עץ בד”כ מתכוונים למספר מזיקים שונים שמסוגלים להשתמש בתאית שממנו עשוי העץ כמזון, בין המזיקים השונים הנחשבים כמזיקי עץ יש ייצוג משתי משפחות חרקים גדולות וחשובות הן משפחת החיפושיות (ליקטוס ויקרונית) ומשפחת הטרמיטים חשוב לציין כי בפועל אין דבר כזה “תולעי עץ” ושאומרים זאת מתכוונים לרימות של ליקטוס, יקרונית והטרמיטים שלעין לא מקצועית יכולים להיראות כתולעים. התקשר עכשיו לקבלת ייעוץ חינם: 054-4603208

ליקטוס 

מזיק עץ חשוב ממשפחת החיפושיות התוקף עצים מעובדים .ניתן לזהות נגיעות של החיפושית בריהוט מסויים (בד”כ ריהוט העשוי מעץ קשה כמו איפאה, אגוז וכדומה) על פי חורי היציאה של הבוגרים (חורים בגודל של 1-2 מ”מ) ואבקה במרקם של טלק שנמצאת ליד הרהיט מתחת לחורי היציאה ומסביבה לחור עצמו.

את עיקר הנזק לעץ עושות הלרוות (זחלים=פעמים רבות אנשים מתארים אותם כתולעי עץ) הניזונות מהעמילן שבעץ תוך כדי התקדמותם לעבר פני השטח בכדי שהבוגר שיגיח מהגולם יוכל לצאת לאויר העולם.

זיהוי: 

  • החיפושית הבוגרת באורך של כ-7 מ”מ בצבע חום כהה.
  • הלרוות: גופם בצבע קרם בעוד הראש והלסתות בצבע חום,בעלות 3 זוגות רגלים ואורך גופם כ0.5 מ”מ.

מחזור חיים:

הביצים בוקעות אחרי 14 יום מרגע ההטלה וזמן התפתחות הלרוות נע בין 2-12 חודשים (תלוי במגוון פרמטרים ובניהם אחוז לחות, אחוז עמילן בעץ, טמפרטורה ועוד) וברגע שהלרוות מגיעות לשלב בו הם צריכות להתגלם הם חופרות להם מעין בור קרוב לפני השטח ושם יעברו בין שבועיים לשלושה עד לגיחת הבוגר מהגולם.

לאחר הגיחה מהגולם הזכרים והנקבות מזדווגים והנקבה מטילה ביצים בסדקים וחרצים בעץ (הנקבה יכולה להטיל עד 70)

העדפות מזון של ליקטוס: החיפושית בד”כ תתקוף עצים הנחשבים קשים וזה בגלל תכולת המזון (לפחות 15% עמילן) וגודל התאים (גדולים מגודלה הפיזי של ביצת הליקטוס) החיפושית בד”כ תוקפת עץ מעובד או חולה וכמעט ולא ניראה תקיפה של עץ חיי ובריא, עיקר ההדבקה קוראת בנגריות ולעיתים נזהה נגיעות רק לאחר מספר חודשים מרגע שהרהיט מוכן.

במקרים של נגיעות קשה ניתן לראות רהיטים חלולים לגמרי וכל מה שנשאר מהם זה המעטפת החיצונית של העץ בעוד כל התוכן נאכל ע”י הלרוות.

יקרונית

מזיק ממשפחת החיפושיות ניזון מהעמילן בעץ החי והמעובד בניגוד לליקטוס חורי היציאה של הבוגר גדולים (1-2.5ס”מ) ואסימטריים.

זיהוי:

החיפושית בצבע חום בהיר גודלה נע בין 1.2-3.2 ס”מ יש לה מוחשים ארוכים ,סימן זיהוי נוסף הוא רעשי הכירסום אותם משמיעים הזחלים האוכלים את העץ בעיקר בשעות הלילה,חורי יציאה גדולים בריהוט עץ ונסורת מסביב לפתחי היציאה. הנקבה מטילה את הביצים בסדק

טרמיטים

מלך/מלכה:

  1. צבע חום כהה
  2. כנפיים (שנושרות לאחר ההזדווגות)
  3. ראש מפותח עם לסתות לועסות וזוג מחושים

פועלות/חיילים:

  1. צבע קרם בהיר
  2. מבנה גוף דומה למבנה גוף של נמלים עם חלוקה לשנים ולא לשלוש (ראש ובטן בניגוד לראש חזה ובטן אצל נמלים).
  3. לסתות גדולות (מתאימות ללעיסת עץ יבש)
  4. ראש גדול בצורת גליל (חייל) או קטן ומעוגל (פועלת)

מחזור חיים:

באביב ובסתיו הזכרים והנקבות הבוגרים (מלכים ומלכות) יוצאים מהקן למעוף כלולות שבסופו יזדווגו ויקימו קן חדש באדמה. הטרמיטים הם בעלי גלגול חסר (ביצה ,מספר דרגות של נימפות, ובוגר) וכתוצאה מהזדווגות שלהם יהיו 3 סוגי צאצאים :חיילים, פועלות ופרטים שיגיעו לבגרות (המלכים והמלכות העתידיות).

חשיבות כלכלית:

הטרמיטים אחראים לנזקים רבים (בארצות הברית בלבד הנזק הישיר מעורך בכ-800 מילון דולר) ופוגעים במגוון רחב של חומרי גלם (עצים) ומוצרים מוגמרים (רהיטים, דלתות, משקופים וכו’). ההדברה של הטרמיטים יקרה יותר באופן משמעותי בהשוואה להדברה של מזיקים אחרים, וזאת כתוצאה מאורך החיים שלהם ושיטת ההדברה הדרושה על מנת לטפל במזיק בצורה יעילה ואפקטיבית.

שיטת ההדברה:

הדברה נכונה של טרמיטים מצריכה הזרקה של כמות חומר גדולה (1-2.5 ליטר למטר רץ) לאדמה ובמקרה שזה נעשה במבנה יש צורך לקדוח בריצוף כל 0.3-0.5 מטר ולהזריק את החומר לעומק של 30 ס”מ לפחות (במקרים של בתי קרקע יש לעשות זאת מבפנים ומבחוץ לבית).

יש לכם שאלות? מעוניינים להזמין הדברה?

אלעד אורי אגרונום ומדביר ישמח לענות לשאלותיכם ולבצע הדברה מקצועית בביתכם

ג’וק בראש – הדברה נכונה

054-4603208

www.jukbarosh.com

סובל ממזיקים? השאר פרטים:

אני מסכים להצטרף לרשימת מכותבים

מי רוצה להיות מדביר?

שלחו ווטסאפ