חייג עכשיו: 054-4603208

הדברת עכבישים

בעולם יש כ 40 אלף מינים של עכבישים שזוהו והוגדרו עד היום מתוכם כ-200 מינים מוגדרים כמסוכנים לבני אדם. שניים מבין המינים המסוכנים קיימים גם בישראל והם השושן החום והאלמנה השחורה בהמשך נפרט עליהם יותר. הרעל של העכבישים מורכב ממספר מרכיבים ובניהם חלבונים, חומצות אמינו, רעלים חופשים, סוכרים , מלחים ועוד. ריבוי המרכיבים גורמים לכך שלכל מין יש את הרעל הספציפי לו.

הרעל של העכבישים מתחלק לשני סוגים: רעל עצבים ורעל נרקוטי.

 1. רעל עצבים: רעל זה משמש את העכביש בנטרול מערכת העצבים של החרקים השונים המשמשים לו כמזון ויעיל על חרקים ויונקים כאחד.
 2. רעל נרקוטי: רעל זה גורם לפירוק הריקמה שלתוכה הוזרק הרעל על מנת שהעכביש יוכל להשתמש בחומרים המפורקים כמזון.

סימפטומים נפוצים של עקיצת עכביש הם:

 • בחילה
 • הקאות
 • צמרמורת
 • חום
 • הלם
 • תרדמה ומוות (במקרים של עקיצת ילדים התופעות חמורות יותר וזאת בגלל היחס בין המשקל גוף לכמות הארס המוחדר).

ששן חום

מקורו של הששן החום הוא בצפון אפריקה, אירופה והמזרח התיכון ושמו נובע מצבע גופו החום ומהעובדה שלששן החום יש שש עיניים בניגוד לרוב העכבישים להם יש שמונה עיניים, אורכו נע בין 2.5 ל-7.5 ס”מ כולל הרגליים. צבעו של השושן החום נע בין צהוב בדרגות הצעירות ועד לחום כהה לדרגות הבוגרות, גבו בצורת כינור הפוך והנקבה והזכר זהים ורעילים בצורתם.

הששן החום ניזון מחרקים חיים או מתים וטופס את טרפו ללא תוויית קורים אלא ע”י צייד בשעות הלילה (כשעתיים לאחר רדת החשיכה), המקרים בהם רואים ששן חום במהלך היום אינם רבים ובד”כ בגלל שהפריעו לו במקום מסתור או בגלל שנתקע במקום חלק שלא הצליח לזאת ממנו עם עלות השחר (כמו אסלה אמבטיה וכו’).

ששן חום תוקף בני אדם רק במקרים בהם הוא חש מותקף, מקרים אלו רבים מכיוון שהששן החום אוהב להתחבא בארונות בגדים, בתוך נעליים וכו’.
עקיצתו של ששן חום כואבת ומסוכנת מאוד ומצריכה טיפול מיידי והיו מקרים בהם לא הובל הנפגע לטיפול והאירוע הסתיים במוות, את הכאב ושאר הסיפטומים רואים רק מספר שעות לאחר העקיצה.

הדברה: את הששן החום קשה להדביר ע”י ריסוס בלבד וזה בגלל מקומות המסתור בהם הששן החום אוהב להסתתר, ועל מנת להדבירו לפעמים יש צורך בשימוש במלכודות דבק בנוסף לריסוס.

אלמנה שחורה

האלמנה השחורה נחשבת כמסוכנת ביותר מבין העכבישים הארסיים ויש כאלו הטוענים שהארס שלו רעיל פי 15 מהארס של נחש הצפע כאשר הארס של הנקבה חזק יותר מזה של הזכר עם זאת נדירים מאוד המקרים בהם עקיצה מובילה למוות כאשר ניתן טיפול נכון ובזמן לנפגע

 • שמו של עכביש זה נובע מצבעו ומהעובדה שהנקבה פעמים רבות טורפת את הזכר לאחר ההזדווגות וזאת על מנת שיהיה לה מספיק חלבונים לייצור הביצים והטלתם.
 • גודלו של הזכר הוא כרבע מגודלה של הנקבה וחוזקו כשליש מחוזקו של ארס הנקבה.
 • גודל הנקבה יכול להגיע 3.7 ס”מ ובקיץ אחד הנקבה יכולה להטיל בין 4-9 תיקי ביצים העשויים משק משי.  

  יש לכם שאלות? מעוניינים להזמין הדברה?

  אלעד אורי אגרונום ומדביר ישמח לענות לשאלותיכם ולבצע הדברה מקצועית בביתכם

  ג’וק בראש – הדברה נכונה

  054-4603208

  www.jukbarosh.com

סובל ממזיקים? השאר פרטים:

אני מסכים להצטרף לרשימת מכותבים

מי רוצה להיות מדביר?

התחל חידון
שלחו ווטסאפ