חייג עכשיו: 054-4603208

הדברת עשבים

הדברת עשבייה היא עסק מורכב המחייב התחשבות במספר רב של גורמים והחשובים בניהם הם:סוג העשב,מצב העשב מבחינה התפתחותית (מספר עלים,פריחה/בלי פריחה, גובה),סוג הקרקע (קרקע קלה/כבדה, מדרון/ מישור) מיקום השטח המטופל (גינה,יער,חורשה,שטחים פתוחים,ליד שדות ו/ או גידולי תרבות) , מזג האויר בזמן הריסוס ולאחריו (גשם,חמסין,כפור,מעונן/בהיר), מטרת היעד של ריסוס העשבייה (עיקור, הקרקע,הדברת חד שנתיים,רב שנתיים,מניעת נביטה/ הצצה) וסוג החומר המיועד לשימוש (צורב,ססטימטיי,מונע נביטה,משולב,קוטלי עשביים סלקטיבים) וחשוב לא פחות מחיר.

מאמר זה יעסוק בכל הפרמטרים שצויינו בפיסקה הקודמת אבל לפני הכל נתחיל בההגדרה מהם עשבים שוטים/ עשבים רעים .

עשב שוטה/עשב רע – ההגדרה אם צמח מסוייים הוא עשב שוטה או לא תלויי במיקום שבו נמצא את אותו העשב.במקום אחד עשב מסויים עשויי להחשב כצמח נוי,גידול תרבות ,צמח מועיל ואותו צמח בדיוק במיקום אחר יחשב כעשב שוטה המיועד לההדברה .כהגדרה עשב רע או צמח רע הוא צמח שפלש לגידול חקלאי או לגינת נוי בו אינו רצויי ומתחרה על משאבי מים,דשן,אור וכדומה עם הצמחים שכן “רצויים”.

לדוגמא: שיבולת שועל הגודלת בשטח גינה מטופחת נחשב כעשב רע המיועד להדברה אך שיבולת שועל שגדלה בשדה בצורה מכוונת היא גידול תרבות רצוי מאוד.אותו צמח בדיוק במקום אחד עשב רע ובמקום אחר גידול תרבות שמגדלים בשטחים עצומים ומשמש כמזון.

טוב לאחר שהגדרנו מהו צמח שנחשב כעשב שוטה או עשב רע אפשר להתחיל להתעסק במאמפיינים שדורשים תשומת לב על מנת להדבירה את העשבייה בצורה היעילה,המהירה,הבטוחה והכלכלית ביותר.

סוג העשב:

סוגי העשבים מתחלקים לחד שנתיים ורב שנתיים ובתוך זה לרחבי עלים ודגניים, חד פסיגיים ודו פסיגיים.

צמחים חד פסגיים – צמחים בעלי עלה אחד בזרע ורובם דגניים. רבים מהם טופחו על ידי בני אדם כמקור פחמימות עיקרי (אורז,חיטה,תירס,דורה וכו..).

צמחים דו פסיגיים- צמחים בעלי שני עלים בזרע, רוב הפרחים בעולם הם צמחים דו פסיגיים.

צמחים רחבי עלים – בדרך כלל יהיו דו פסיגיים ,מפותחים יותר מבחינה אבולוציונית וכשמם בדרך כלל העלים שלהם יהיו רחבים וניתן יהיה להבחין במערכת עורקים סבוכה בעלים.

צמחים דגניים- בדרך כלל בעלי גבעול בעובי אחיד הניתן לכיפוף מבלי להישבר כמעט וכול בני משפחה זו הם עשבים.

עשב חד שנתי- צמח שכל שלבי החיים שלו מזרע לזרע נמשכים שנה אחת לאחר מכן הצמח מת וכל מה שנשא זה הזרעים.

דוגמאות לעשבים חד שנתיים- לוף,מקור החסידה,גדילן,ברקן

עשב רב שנתי- עשב שחיי מספר שנים שבחלק מהעונות יכול לפרוח ו /או לגדל עלווה בחלק מהשנה בתרדמת. הרעיון הוא שחלק מהשב נשאר חיי כל השנה גם אם לא רואים עלווה על פני השטח כמו גיאופיטים .

דוגמאות לעשבים רב שנתיים- גומא הפקעות,טיון דביק,ארכובית הכתמים,חילף החולות,.

החשיבות של סוג העשב המודבר- על מנת להדביר בצורה יעילה חשוב מאוד לדעת אם הצמח הוא רב שנתי או חד שנתי אם הוא רחב עלים או דגני וזאת מכיוון שלכל סוג של צמח יש את החומר ההדברה המתאים להדברתו בצורה יעילה ,מהירה ,בטוחה וחסכונית.על מנת להסביר בצורה הטובה ביותר אתן דוגמא:

כשיש עשבים רחבי עלים בדשא (שהוא סוג של דגן) כדוגמת גדילן או חלמית מצוייה שימוש בחומר הדברה בררני המיועד להדברת רחבי עלים יהיה יעיל מאוד ,יפגע ברחבי העלים ולא יפגע בדשא וזאת למרות שמרססים גם את הדשא בזמן ריסוס רחבי העלים ומנגד ריסוס בחומר העלול לפגוע גם בדגניים לדוגמת ראונד- אפ יהרוג את הגדילן החלמית והדשא גם יחדיו.

סוג הקרקע:

לסוג הקרקע יש חשיבות רבה בעיקר כאשר מרססים מונעי הצצה/ נביטה ריסוס שכזה באדמה קלה/ חולית עלול להגיע לבית השורשים של צמחים הנמצאים בשטח המרוסס ולפגוע בהם ומנגד באדמה כבדה הסיכון למצב זה פחות משמעותית. כמו ישנם חומרי הדברכה ודשנים שדורשים רמת חומציות מסויימת וסוג האדמה עלול להשפיע על יעילות חומר ההדברה / דשן במידה והחומציות אינה מתאימה לחומר בו נעשה שימוש.

שיפוע האזור המרוסס- ריסוס חומר הדברה להדברת עשבייה במדרון עלול להוות בעייה חמורה כאשר משתמשים בחומרי הדברה עם שאירתיות גבוה וזאת לאור העבודה שחומרי ההדברה עלולים להישטף במדרון ולהגיע למקורות מים או גידולים חקלאים הנמצאים בדרכם למטה דבר העלול לגרום לאסון כלכלי או בריאותי חמור.

מזג האויר:

למזג האויר חשיבות רבה טרם הריסוס ולאחריו.

חמסין- פוגע ביעילות ההדברה וזאת בגלל שצמחים מסויימים סוגרים את הפיוניות (פתחים קטנים המיועדים לקליטת ושיחרור גזים ומים) ובכך נחשפים פחות לחומר הדברה כמו כן במקרים קיצוניים החום הרב עלול לפגוע בתקינות חומר ההדברה ולהוביל לירידה באיכותו.

גשם- גשם מספר שעות לאחר הריסוס עלול לשטוף את חומרי ההדברה לדוגמא מהסוג הצורב מעל הצמחים ובכך כמעט ולבטל את כל פעולת ההדברה שבוצעה ומה שיגרום לבזבוז זמן,כסף ואף לזהם את הסביבה ללא צורך מצד שני לעיתים לאחר ריסוס מונעי נביטה יש להשקות את השטח המרוסס במידה ומתכננים את הריסוס כמה שעות או ימים לפני בוא הגשם אפשר לחסוך מים רבים,שעות עבודה ודלק.

רוחות- ריסוס ביום או בזמן בו יש רוחות עלול לפגוע בצמחים סמוכים למקום המרוסס על ידי סחיפה של חומר ההדברה יחד עם הרוחות למקומות בהם לא אמור היה להגיע במצב תקין ובכך לגרום לנזק כלכלי רב ואסון סביבתי.

קור,עננות גבוה,שטפונות,שלג ושאר תופעות הטבע גם משפיעות על תהליך הדברת העשבייה אך מכיוון שנדירים יותר והשפעתם יחסית זניחה אין התייחסות רחבה למצבים אלו במאמר זה.

סוג החומר המשמש להדברה:

ישנם חמש סוגי חומרים להדברת עשבים ולכל אחד ייעוד משלו:

חומרי הדברה צורבים- חומרים ש”שורפים” את חלקי העלה ובכך גורמים לפגיעה בייצור הפוטוסינתזה ובאופן כללי ולמותו של הצמח המודבר. חומרים אלו בדרך כלל מתאימים לצמחים חד שנתיים ופחות לצמחים רב שנתיים שלהם יש חלקים תת קרקעיים שלא נפגעים מהחומר ומאפשרים חידוש של העלווה.על מנת שההדברה תתבצע בצורה יעילה יש לרסס את כל חלקי הצמח בשטיפה מה שאומר שככל שהריסוס יהיה מוקדם יותר בחיי הצמח (עלווה קטנה יותר) כך יהיה צורך בפחות חומרי הדברה מה שיוביל לחיסכון בהוצאות ובזיהום הסביבתי המיותר.

קוטל עשבים מונעי נביטה/ הצצה- חומרי הדברה המרוססים בדרך כלל על אדמה חשופה לפני בוא הגשם הראשון או השקייה המיועדת לעידוד נביטה (לדוגמא בהכנת קרקע לשתילת דשא על מנת להדביר את מאגר הזרעים של העשבים השוטים בשטח) ויוצרים שכבה של חומר הדברה הנספח לאדמה וצורב כל נביטה חדשה ובכך מונעים התפתחות של עשבייה במקום המטופל.באופן כללי לדעתי שיטה זו היא הטובה ביותר כידוע מניעה של כל גורם מזיק אם זה חרקים,מכרסמים או עשבים קלה וזולה יותר מאשר לטפל במזיק לאחר שהתרבה צמח וגדל.

קוטלי עשבים בררניים- חומר הדברה המסוגלים להדביר צמח ממשפחה מסויימת ולא לפגוע בצמח ממשפחה אחרת הנמצאים באותו השטח המטופל לדוגמא הדברת רחבי עלים בשטח של דגניים או דגניים בשטח של רחבי עלים (ראה דוגמא של ריסוס רחבי עלים בדשא).

קוטל עשבים סיסטמיים- חומרי ההדברה מסוג זה נעים במערכות ההובלה של הצמח ומגיעים מהעלווה שמרוססת אל השורשים,הפקעות,קני שורש ,בצלים ובכך הורגים את העשב מהשורש ובכך מונעים ממנו התחדשות כמו במקרה של קוטלי עשבים צורבים.הריסוס חייב להתבצע על עלווה חיונית ירוקה וגדולה ככל האפשר וזאת על מנת שתיהיה חדירה מספקת ויעילה של חומרי ההדברה אל תוך מערכות ההובלה של הצמח ובכך לבצע את תפקידם.כשמשתמשים בחומרי הדברה מסוג זה לעיתים אפשר לזרז את פעולת ההדברה על ידי עידוד צמחיה בהשקייה ו/או דישון.

קוטלי עשבים משולבים- חומרי הדברה המכילים חומרים משתי קבוצות שונות לפחות,לדוגמא מונעי הצצה/נביטה עם קוטלי עשבים מסוג צריבה ובכך במקרים המתאימים לכך ריסוס אחד יקטול גם את העשבייה הקיימת וגם את העתידה לנבוט.שימוש נכון בחומרים מסוג זה עלולים לחסוך זמן,כסף ועבודה רבה.

מיקום השטח המטופל:

היכן נמצא השטח אותו אנחנו הולכים להדביר כנגד עשבייה הוא אחד הפרמטרים החשובים ביותר בהכנת תוכנית פעולה וזאת מכיוון שזה ישפיע על מועד ההדברה,סוג החומר בו נשתמש ולא פחות חשוב על תמחור העבודה.ריסוס עשבים באמצע הדשא של מגרש הגולף בקסריה יחייב לתאם זמן בו המגרש ריק מאדם (אמצע הלילה לדוגמא) כמו כן יחייב שימוש בחומר הדברה שלא יפגע בדשא היקר שכמובן יהיה חומר הדברה מהסוג הסלקטיבי על מנת שנפגע רק ברחבי עלים ולא דגניים דבר שעלול להרוג את הדשא משילוב שני הפרמטרים האלו נגזור את המחיר שכמובן יהיה גבוה בגלל עלות החומר היקר יחסית ושעות ההדברה המאוחרות.

מיקום השטח חשוב לא רק בגלל השטח אותו אנו מדבירים שזה מספיק חשוב בפני עצמו אלא בגלל מיקום השטח במרחב ,שטח הנמצא ליד גנים ילדים או שדות חקלאים לדוגמא יצריך חשיבה על ההשפעות העלולות להיות לריסוס על גורמים אלו כמו הרעלת הילדים או חיסול הגידולים על ידי חומר שנסחף עם הרוח.

השפעת השלב ההתפתחותי של הצמח:

לכל צמח יש מספר שלבי התפתחות ובכל צמח ושלב יש רגישות שונה לחומרי הדברה השונים ולכן יש לקחת גם את הפרמטר הזה בחשבון.

ישנם עשבים שרגישים לחומר מסויים עד לשלב הפריחה יש כאלו שרגישים רק עד הופעת 4 עלים ויש כאלו שרגשים עד גובה מסויים לחומר א’ וגובה אחר לקוטל עשבים אחר יש עשבים שלא מושפעים מריכוזים גבוהים של חומר מסויים אבל הריכוז הנמוך ביותר של חומר אחר ידביר אותם במהירות.כמובן שאין צורך לזכור זאת בראש ישנם חוברות הדרכה והוראות שימוש שמופיעים על כל קוטל עשבים שנמכר ובהם יש את כל המידע הנחוץ.

החלק החשוב ביותר מכל הפיסקה הזאת היא שיש חשיבות רבה לזיהוי העשבים המודברים על מנת שיהיה ניתן לעשות זאת בשימוש החכם ,היעיל והחיסכוני ביותר לקבל התואות הטובות ביותר בזמן הקצר ביותר .

והגיענו לחלק החשוב ביותר והמשפיע ביותר על התוצאות של הדברת עשבים וזה המחיר.

המחיר:

המחיר לעבודת ריסוס עשבים תלוי בכל אחד ואחד מהפרמטרים שהוסברו במאמר זה וכל שינוי שנראה קטן יכול להשפיע בצורה קיצונית על המחיר ,מיקוח מוגזם עם בעל המקצוע יכול להוביל למצב לא רצוי בו עם ירדת המחיר ירד גם האיכות הביצוע, לצערי בעלי מקצוע רבים בתחום זה נותנים מחירים לא הגיוניים על מנת לזכות במכרזים וכתוצאה מכך מתחילים להיות יצרתיים בכל מה שקשור להוזלת עלויות אם זה שימוש במינון נמוך מהמומלץ בתווית,שימוש בקוטל עשבים מקבוצה אחרת מזו המומלצת לסוג העבודה הנדרשת,ריסוס כמות קוטלי עשבים קטנה מהדרושה, ניצול עובדים וכדומה.

דוגמא לשינוי שנראה קטן אך משפיע בגדול על המחיר:

ריסוס מונעי נביטה לא בסמיכות לגשם מצריך השקייה יזומה של השטח המרוסס בכמויות לא מבוטלות של מים דבר הדורש מערכת השקיה או משאית מים עם נהג והסולר וכל מה שקשור בזה. ריסוס השטח בסמיכות לירידת גשם חוסכת עלות גבוהה זו ומשפיעה ישירות על המחיר אותו הלקוח ישלם.

אז סיכום של כמעט 1600 מילים בשורה אחת:

ידע= יעילות=הצלחה בהדברת עשבים= חיסכון בחומרי הדברה=כסף

יש לכם שאלות? מעוניינים להזמין הדברה?

אלעד אורי אגרונום ומדביר ישמח לענות לשאלותיכם ולבצע הדברה מקצועית בביתכם

ג’וק בראש – הדברה נכונה

054-4603208

www.jukbarosh.com

סובל ממזיקים? השאר פרטים:

אני מסכים להצטרף לרשימת מכותבים

מי רוצה להיות מדביר?

התחל חידון
שלחו ווטסאפ