fbpx
חייג עכשיו: 054-4603208

הדברת עש המזון / עש הבגדים

הדברת עש המזון / בגדים

שני סוגי העש הנפוצים ביותר הם עש המזון (מכונה גם עש הקמח) ועש הבגדים, וזאת על פי סוג האוכל החביב עליהם והנזק שהם גורמים.

עש המזון

למזיק זה יש גלגול מלא: ביצה – זחל – גולם – בוגר

מחזור חיים שלם נמשך בין חודש לעשרה חודשים בהתאם למין ולתנאי הסביבה (טמפ', לחות, מזון וכו'). הנקבה מטילה כ 60-400 ביצים על פני שטח המזון במגוון רחב מאוד של מוצרים (קקאו, פולי קפה, פסטות, אורז, דגנים, פירות יבשים וכו') מזון נגוע יהיה מלא בקורים שיגרמו למזון להיראות כגוש אחד כמו כן יש ריח אופייני המזכיר ריקבון במוצרים מסוימים.

במקרה של זיהוי המזיק במזון יש לזרוק את כל המזון שלא אטום לגמרי מכיוון שלמזיק זה יש יכולת חדירה גבוהה והשארת מזון נגוע בביצים תגרום להופעה מחודשת של המזיק תוך מספר ימים.

הדברה נכונה של מזיק זה מצריכה:

לצורך הדברה נכונה של עש המזון חשוב מאוד להקפיד על זריקת כל המזון הנגוע והחשוד כנגוע ושימוש בשני חומרי הדברה: פירטרואיד ומג"ח (IGR) בסביבה הקרובה והרחוקה של המקום הנגוע וזאת מכיוון שלזחל בשלב המקדים להתגלמות יש יכולת ניידות גבוהה ולכן יכול להימצא גם על הקירות והתקרות של האזור הנגוע, לכן יש לטפל בכל האזורים האלו על מנת להיפטר מהבעיה בטיפול אחד וכך למנוע שימוש מיותר בחומרי הדברה וכן את כל הטרדה הכרוכה בהדברה בבית בו הנכם חיים.

עש הבגדים

לעש הבגדים יש גלגול מלא: ביצה-זחל- גולם- בוגר.

מחזור חיים שלם של עש הבגדים (מביצה לבוגר) נמשך בין חודשיים לחצי שנה וזה מאוד תלוי בתנאי הסביבה (טמפ', לחות, מזון וכו'). במהלך חייה נקבת העש מטילה כמה מאות ביצים לבנות וקטנות (1 מ"מ) ומדביקה אותם לחריצים וסדקים במקומות חשוכים בקרבת המזון (ארונות, עליות גג, מרתפים וכו')

מהביצים בוקעים הזחלים הניזונים מבדים הנמצאים בסביבתם ואלו ישמשו כמקור מזון וכחומר גלם לבניית הגולם בהמשך חייהם, חשוב לציין כי הבוגרים לא גורמים לנזק בבדים וכי אלו הם הזחלים שעושים את כל הנזק תפקידם היחיד של הבוגרים הוא להתרבות והם מוכנים לתפקיד זה כבר מרגע הגחתם מהגולם.

הדברת עש

 

הזחלים ניזונים מהבגדים ונמשכים לחלקים בהם הבגד הוכתם ממזון, משקאות או נוזלי הגוף השונים (זיעה ,שתן) ולכן לעתים קרובות הנזק לבגדים יראה בחלק שיושבים עליו. לאחר שהזחל הגיע לגודל הרצוי וניזון מספיק הוא יתנתק ממקור המזון (החולצה האהובה עלייך) ויחפש לו סדק בו יוכל להתגלם ולהפוך לבוגר.

הבוגרים המגיחים מהגולם יעדיפו מקומות אפלים בדיוק כמו הזחלים וימנעו ממקומות מוארים ולכן כדאי מדי פעם להשאיר את דלתות הארונות פתוחים על מנת להקשות על חייהם של העשים ולעכב את התפתחותם ואפילו למנוע זאת בארון הבגדים שלכם.

על מנת לבצע הדברה נכונה ולמנוע צורך בהדברות חוזרות ונשנות יש לכבס את כל הבגדים הנמצאים בארון הנגוע ולחשוף לשמש את מה שלא ניתן לכבס. רק לאחר מכן יש לרסס את כל הארון בשילוב של שני חומרי הדברה: פירטרואיד ומג"ח (IGR) לפני החזרת הבגדים המכובסים.

יש לכם שאלות? מעוניינים להזמין הדברה?

אלעד אורי אגרונום ומדביר ישמח לענות לשאלותיכם ולבצע הדברה מקצועית בביתכם

ג'וק בראש – הדברה נכונה

054-4603208

www.jukbarosh.com

סובל ממזיקים? השאר פרטים:

    אני מסכים להצטרף לרשימת מכותבים

    מי רוצה להיות מדביר?

    × שלחו ווטסאפ