fbpx
לוגו ג'וק בראש
הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים מקצועית

הביולוגיה של הפרעושים  תעזור לנו בהדברת הפרעושים ולכן נתחיל  בזיהוי פרעוש? הפרעושים, חרקים קטנים בעלי גוף פחוס צר וקשה בצבע חום כהה עד שחור ,הפרעושים חסרי כנפיים ומוצצי דם בעלי יכולות קפיצה מרשימות וזאת בזכות הרגליים הארוכות שהותאמו לקפיצה במהלך האבולוציה (יכולים לקפוץ לגובה של כ14 ס"מ פי כמה אלפים מהגובה שלהם עצמם) ובנוסף לכך יש להם יכולות תנועה טובות מאוד על גוף המארח (בע"ח או בני אדם) למרות השיער או הפרווה של הכלב או החתול וזאת בזכות השערות  המופנים אחורה הנמצאים על גופם של הפרעושים.

מה מאפשר לפרעושים למצוץ את דם הפונדקאים?

גפי הפה של הפרעושים הבוגרים מותאם למציצת דם מהמארח וזאת לאחר שעברו את פרוות הכלב או החתול במהירות וביעילות תוך שימוש ברגלים והמתואמות היטב למלאכה. ישנם מספר סוגי פרעושים (פרעוש החתול ,פרעוש האדם) אך הנפוץ ביותר בארץ הוא פרעוש החתול ויש לו מגוון רחב של פונדקאים ובניהם: בני אדם, חתולים, כלבים, שפנים, ארנבות, תרנגולות, עכברים וחולדות.

הדברת פרעושים
מחזור חיים של פרעושים

נקבת הפרעוש מטילה את הביצים הקטנים והלבנים שלה רק לאחר שניזונה מכמות מספקת של דם על גבי הפונדקאי אם זה חתול כלב או תרנגולת בצורה רופפת מאוד וכמעט מיד אחרי ההטלה הביצים נופלות ומתפזרות ברחבי מקום המחיה של בעל החיים ובמקרה שזה בית יתפזרו על המיטות, ספות, שטיחים ,ריצפה וכל מקום שעולה בדעתכם.

מחזור חיי הפרעושים ויכולות ההתרבות

נקבת הפרעוש יכולה להטיל עד 500 ביצים שבכל הטלה יהיו בין 3-18 ביצים בהתאם לכמות המזון הנגיש (מנת חלבונים הדרושה על מנת ליצור את הביצים) בתקופה של כמה חודשים והביצים יפקעו בד"כ תוך מספר ימים מרגע הטלתם. מהביצים יגיחו הזחלים הלבנים (הנראים כתולעים למי שלא מכיר את ההבדלים בין זחל לתולעת) הנרתעים מאור ויסתתרו מפני האור בחריצים וסדקים בריצוף ובכל מקום שימצאו כמתאים. הזחלים בד"כ ניזונים מהצואה של הבוגרים (מכילה שאיריות דם) ומחלקי חרקים מתים הנמצאים בסביבתם תוך שבוע עד שבועיים (תלוי בטמפ' וכמות מזון ) דרגת הנימפה השלישית והאחרונה של הפרעוש תווה את מעטפת הגולם שבה היא תבלה עד להגחתה כבוגר כשבוע לערך מרגע התגלמות ומיד בגיחה מהגולם הפרעוש הבוגר יחפש אחר מקור מזון (חתול, כלב או בני אדם) מאפיינים אלו מקשים על הדברת הפרעושים וחייבים להילקח בחשבון .

הפרעוש יכול להישאר בתוך מעטפת הגולם גם חמישה שבועות עד שירגיש בתנודות המייצר פונדקאי העובר באזור בו נמצא הגולם ורק אז יגיח הפרעוש הבוגר מהגולם וזאת על מנת למנוע מצב בו הפרעוש הבוגר מגיח לעולם ואין לו מקור מזון ואז עלול מות דבר שיכול להימשך מספר שבועות. ומכאן אתם יכולים להבין איך קורה לעיתים קרובות שמגיעים לבית שלא הייתה בו נפש חייה מספר שבועות או חודשים ומיד עם הכניסה מותקפים ע"י הפרעושים שהיו במצב גולם על מנת לחסוך באנרגיה (הפעילות המטאבולית במצב גולם נמוכה מאוד) מתפרצים מיד עם הגעת הפונדקאי.

אם מסתכלים על מחזור החיים של הפרעוש רואים שמשך המחזור יכול לנוע בין שבועיים בתנאים אידאלים של מזון, טמפ' ולחות ועד מספר חודשים במקרים של תנאי מצוקה ,מחסור במזון וטמפ' נמוכה.

זיהוי בעיית פרעושים:

בחודשי הקיץ החמים בעיית הפרעושים בארץ מגיעה לשיאה ואזורים חמים ולחים כמו תל אביב ואזור המרכז בכלל הם הנפגעים העיקריים ובניגוד למה שרוב האנשים חושבים ניתן למצוא את הפרעושים בעיקר בבתים בהם יש בעלי חיים אך עם זאת מוצאים פרעושים גם בבתים שאין בהם בעלי חיים כלל וכלל.

על מנת לזהות אם יש לכם בוודאות פרעושים בבית צריך לעשות מספר דברים:

לטאטא את הבית ולראות אם בין הפסולת מסתתרים להם החרקים העוקצים לזהות סימני עקיצה באזור הרגליים והירכיים לעיתים יכולים להיות עקיצות גם במקומות אחרים אם לדוגמה נשכבתם על הרצפה. מצאתם חרק תנסו למחוץ אותו עם היד אם נמחץ כנראה שזה לא פרעוש אם לא נמחץ סיכוי גדול כי יש לכם פרעושים הייתה המלטה של חתולים בבית ,בגינה או במרפסת? במידה ועניתם על שאלה או שתיים בחיוב סיכוי גדול כי יש לכם פרעושים בבית.

הדברת פרעושים

על מנת להדביר פרעושים בצורה יעילה ובכך לחסוך בעלויות ההדברה, בשימוש מינימאלי של חומרי הדברה ובטרחה הרבה הנלוות להדברת פרעושים יש לעשות שלוש פעולות במקביל:

1.טיפול בבעלי החיים- שימוש באמפולות /אבקות/ ריסוס או כל אמצעי אחר המיועד לטיפול וטרינרי בבעלי חיים הנגועים בפרעושים. 2.שאיבת כל המיטות, הספות, כורסאות והשטיחים הנמצאים במקום המטופל וזאת על מנת להיפטר מכה שיותר ביצים, זחלים, גלמים ובוגרים הנמצאים במקומות בהם לא רצוי לרסס (מדביר שמרסס על מזרון או ספה שבה אתם וילדכם תישנו במשך שנים לא חושב על בריאותכם). לאחר שסיימתם את פעולת השאיבה יש לרוקן את תוכן השאיבה לשקית אותה ירסס המדביר כשיגיע לבצע הדברה בבית. 3.ריסוס- ריסוס כל השטח המטופל כולל הבית והגינה בפירטרואיד ומווסת גדילה , הריסוס מתבצע בשיטת שטיפה שמשמעותה ששוטפים את כל הבית בחומר ההדברה וזאת על מנת להגיע לכל המקומות בהם הפרעושים הבוגרים ,הביצים , הגלמים או הזחלים נמצאים ובכך למגר את הבעיה בטיפול אחד יעיל ויסודי. לאחר הריסוס אין לחזור למקום המטופל עד להתייבשות החומר ובהתאם להוראות המדביר או יצרן החומר ששימש להדברת הפרעושים המתחם ובמקרים בהם יש ילדים קטנים, נשים בהריון, חולי אסטמה או כל אוכלוסייה רגישה אחרת יש לצאת מהמקום המטופל לפחות לשש שעות וזאת גם הוראות היצרן אומרות פחות מזה, במידה והוראות היצרן אומרות שצריך לצאת ליותר זמן כמובן שיש לנהוג לפי הוראות היצרן אך במקרה זה חשוב לבדוק אם החומר מיועד לשימוש חקלאי ואז אסור לעשות בו שימוש בבית ועדיף גם לא בחצר ולחפש חומר המיועד לשימוש תברואתי.

בעלי חיים יש להוציא ל12 שעות וזאת בגלל הנטייה שלהם ללקק את הרצפה (כלבים) או עצמם לאחר ששכבו על הרצפה (בעיקר חתולים).

הדברת פרעושים בבעלי חיים:

במקרה ויש לכם בעל חיים חשוב לטפל בו באמצעיים המתאים וזאת על מנת לשמור על בריאותו ועל מנת שבעיית הפרעושים תיפטר ולא יהיה לנו הדבקה חוזרת.

אמפולות- בשוק ישנו מגוון רחב של אמפולות המיועדות להדברת קרציות ופרעושים והמינון של חומר ההדברה בכל אמפולה משתנה בהתאם לסוג הכלב/ משקל/גודל ורגישות ולכן יש חשיבות רבה בקריאת ההוראות על גבי האריזה ושימוש באמפולה המתאימה לגדול של החתול או הכלב שלכם. אבקות- ישנם מספר אבקות שניתן לקנות בכל חנות לבעלי חיים ואפילו בחלק מהמשתלות והחנויות לגינה השונות. ביישום האבקה יש להשתמש באמצעי בטיחות (כפפות, משקפי מגן, בגדים ארוכים) ולהיזהר שלא להכניס אבקה לעיניו של בעל החיים המטופל. שיטה זו פחות כדאית במקרה של בעל חיים הנמצא בתוך הבית ובעיקר אם יש ילדים. ריסוס- ישנם חומרי הדברה המגיעים בצורת ריסוס המיועד לבעלי חיים והשימוש בהם צריך להיעשות בזהירות ובצורה אחראית על מנת לא לגרום להרעלה לבעל חיים המטופל.

אין לטפל בבעל חיים בחומרי הדברה ללא הוראות והמלצות של וטרינר -ויש להשתמש רק בחומרי הדברה וטרינריים על גוף בעלי החיים.

תספורת- במידה ואפשר ורוצים ניתן לספר את בעל החיים ועל ידי כך להקטין בצורה משמעותית בכמות חומרי ההדברה וזאת מכיוון שיהיה ניתן להגיע בקלות לעורו של הכלב , המקום בו הפרעושים ניזונים ללא הפרעת הפרווה ובכך לחסוך גם בכסף וגם בחומר הדברה ובקיץ זה אפילו יכול להיות נעים יותר לכלבים מזנים מסוימים( חשוב לציין כי לא כל הכלבים מגיבים טוב לתספורת וסוגים מסוימים עלולים לסבול מהתספורת).

יש לכם שאלות? מעוניינים להזמין הדברת פרעושים?

אלעד אורי אגרונום ומדביר ישמח לענות לשאלותיכם ולבצע הדברה מקצועית בביתכם

ג'וק בראש – הדברה נכונה

054-4603208

www.jukbarosh.com

סובלים ממכרסמים?

תנו למומחים לטפל בהם

למה לבחור בנו?

100% שביעות רצון

עם מוניטין של שנים רבות אנו יודעים להבטיח שביעות רצון מלאה ללקוחותינו, מדיניות אחריות לכל הדברה.

הסמכות ורישיון הדברה

עבודות ההדברה מבוצעות על-ידי עובדים מוסמכים ומקצועיים בעלי רישיון הדברה ממשרד הגנת הסביבה.

זמינות מלאה

אנו מספקים מענה מהיר ללקוחותינו ודוגלים בטיפול מהיר במטרד מרגע הזיהוי.

× שלחו ווטסאפ