חייג עכשיו: 054-4603208

הדברת פשפש הברונזה

פשפש הברונזה

פשפש הברונזה הוא מין פולש חדש יחסית שחדר לישראל ופוגע אנושות בעצי האקליפטוסים בארץ.

כמו כל מין פולש שהצליח להתבסס בארץ חדשה יש לפשפש הברונזה כמה יתרונות שמאפשרים לו להתפשט במהירות והם:

אוייבים טבעים- מכיוון שמוצאו של פשפש הברונזה הוא אוסטרליה סביר מאוד להניח וזה מה שקורה בפועל פעמים רבות זה שאין לו אוייבים טבעיים (טורפים,מחלות,טפילים וכו..) דבר המאפשר לו להתרבות ללא הפרעה כל עוד יש מספיק מזון וטמפ’ מתאימה.

זיהוי פולש חדש- מכיוון שהפשפש הוא חרק לא מקומי לעיתים לוקח זמן רב וקריטי עד שאנשי המקצוע (גננים,אגרונומים,גוזמי עצים,מפקחי מזיקים) מזהים שיש בעייה חדשה והגורם לה המזיק מספיק להתבסס ואז כבר הרבה יותר קשה .

בירוקרטיה- הבלתי נגמרת עד שמאשרים חומר הדברה לשימוש נגד המזיק החדש (לעיתים בצו חירום בניגוד לתוית המאושרת) שיכולה להמשך שבועות וחודשים מחריפה את התפוצה של המזיק ומאפשרת לו לחדור לאזורים נוספים.

זיהוי פשפש הברונזה

בוגר- צבעו חום בהיר עם “משולש” בצבע חום כהה על החזה כאשר ה”שפיץ” של ה”משולש” מופנה לכיוון הבטן אורך גופו של הפשפש נע בין 2-3.5 מ”מ.

ביצים- צבעם שחור צורתם אובלית גודלם הוא 0.5 מ”מ אורך ו0.2 מ”מ רוחב, את הביצים בדרך כלל נמצא על העלים והענפים הצעירים.

נימפה- ישנם חמש דרגות נימפה צבעם כתום בהיר עם כתמים כהים על החזה והדרגה האחרונה של הנימפה מגיעה ל3 מ”מ .

ביולוגיה:

חרק בעל גלגול חסר (ביצה- 5 דרגות נימפה- בוגר) שכל השלבים במחזור החיים (הביצים, הנימפות והבוגרים) בדרך כלל חיים על אותו עלה/ ענף כאשר שלב הביצה נמשך בין 4-8 ימים שלב הנימפה שהוא השלב הארוך ביותר במחזור החיים נמשך 17-25 ימים ואילו השלב של הבוגר נמשך כ16 ימים (טווח הימים הרחב לכל דרגה תלוי במספר פרמטרים כשהחשובים הם איכות וכמות המזון והטמפ’ הסביבתית).

נקבה בוגרת יכולה להטיל כ- 60 ביצים במהלך חייה בהתחשב בעבודה שמחזור חיים שלם (מביצה לביצה) מסתיים בסביבות החודש וחצי ניתן להבין שקצב ההתרבות של פשפש הברונזה גבוהה מאוד ומרגע שהגיע לאזור חדש יפגע מהר מאוד באוכלוסיית האקליפטוסים הנמצאים באותו אזור ולכן חשוב לבצע הדברה מייד עם גילויי נגיעות ראשונים.

הנזק לעצים:

א.בעצי אקליפטוס נגועים נראה הכספה של העלים הנע בין כלורוזיה ועד צבע ברונזה (ומכאן שמו של המזיק) הנגרם כתוצאה ממציצה של פשפש הברונזה (על שלבים השונים) את מוהל התא,כאשר נגיעות גבוה של המזיק הופכת את העלים לחומים עד אדומים ובסוף לנשירתם. חשוב לשים לב כי כל זן של אקליפטוס מראה סיפטומים קצת שונים כאשר הטווח נע בין עמידות כמעט מוחלטת למזיק (אקליפטוס מסמרי אינו מתאים להתפתחות פשפש הברונזה בכלל) ועד לרגישות גדולה מאוד(אקליפטוס המקור) שמובילה למותו של העץ.

ב.die back – מוות של ענפים המתחיל מקצה הענף ומתקדם לכיוון הגזע.

ג.דילול צמרת – הקטנת הנוף

הנזק להאדם- מלבד היותו מזיק קטלני של עצי אקליפטוס ישנם דיווחים כי הפשפש הברונזה עוקץ אנשים דבר ההופף אותו למטריד במיוחד כי בפארקים רבים בארץ האקליפטוסים מהווים חלק בלתי נפרד מהיופי והצל של הפארק.

תפוצה- מקור פשפש הברונזה הוא באוסטרליה משם הופץ בעזרתם הנדיבה של בני האדם שהעבירו סחורות נגועות,טרמפים שהפשפשים תפסו על מטוסים ואוניות ובעזרתם הגיעו גם לאפריקה,דרום אמריקה,פורטוגל,ניו זילנד,איטליה ומאז 2014 גם בישראל.

הדברת פשפש הברונזה

כיום בארץ ההדברה נעשת על ידי הזרקת חומרים ססטיימים לתוך גזע כך שיגיעו לעלים ויפגעו בדרגות השונות של המזיק בזמן שהם ינסו למצוץ את מוהל התא.

בעולם יש שימוש בצרעות טפיליות ופטריות אנטומופגניות כרגע לא קיים בארץ.

יש לכם שאלות? מעוניינים להזמין הדברה?

אלעד אורי אגרונום ומדביר ישמח לענות לשאלותיכם ולבצע הדברה מקצועית בביתכם

ג’וק בראש – הדברה נכונה

054-4603208

www.jukbarosh.com

סובל ממזיקים? השאר פרטים:

אני מסכים להצטרף לרשימת מכותבים

מי רוצה להיות מדביר?

שלחו ווטסאפ