חייג עכשיו: 054-4603208

זבוב הבית

מידע כללי: זבוב הבית שייך למשפחת הזבובים הנפוצה ביותר בעולם והמהווה יותר מ90% מהזבובים הנמצאים באזורי מגורים ואזורים חקלאים בהם יש רפתות ולולים ואחד מהחרקים הנפוצים ביותר בעולם .

זבוב הבית פעיל יום ומהווה מטרד וסכנה לבריאות הציבור ובעלי החיים, בדרך כלל הזבובים מתקבצים יחד על קירות בתים ,עצים, כלי רכב וכו..

ההערכה היא כי כמות הזבובים הבוגרים ברגע נתון באזור מסוים היא כ- 30% מסך הזבובים בסביבה (ביצים, זחלים, גלמים).

הידעת: בגלל מחזור החיים הקצר של הזבוב ובגלל כושר הריבוי העצום שלו מזוג זבובים אחד בתנאי מזון וטמפ’ אידאליים (כמו במעבדה) תוך חודש יהיו כמה מיליונים של זבובים ( :

תיאור הזבוב

בוגר: הזבוב הבוגר מגיע לגודל הנע בין 5-8 מ”מ עם זוג כנפיים יחיד וזוג נוסף שהתנוון ורק עוזר בתעופה, על החזה של הזבוב בדרך כלל יהיו 4 קווים מאורכים בצבע אפור עד שחור, גוף הגוף של הזבוב מכוסה במעיין “שיער” הנמצא על כל חלקי הגוף.

ההבדל במראה בין הנקבה לזכר בא לידי ביטוי במספר מאפיינים אך ההבדלים הבולטים וניתנים לזיהוי בקלות יחסית הם ההבדל בין הזכר לנקבה בגודל כאשר הנקבה גדולה מעט מהזכר והמרחק בין העיניים המורכבות (בדרך כלל בצבע אדום או חום) אצל הנקבה גדול יותר מאצל הזכר.

גולם: נקרא גם חביונה בדרך כלל בצבע חום כהה, משקלו נע בין 8-20 מ”ג נראה כמעיין קפסולה .

ביצה: באורך של 1.2 מ”מ בצבע לבן.

זחל (לרווה): באורך של 3 עד 9 מ”מ בצבע קרם- לבן ללא רגליים.

מחזור חיים: במהלך חייה הנקבה מטילה כמה אלפי ביצים בתוך חומר אורגני רקוב (בשר,פירות,חרקות,צואה וכו…) כאשר בכל מקבץ יש בין 70-150 ביצים, לאחר יום הביצה בוקעת ומגיח ממנה זחל שיעבור שלוש שלבים שונים בתור זחל במשך זמן הנע בין 14-36 שעות תלוי בטמפ’ ובכמות ואיכות המזון כאשר בדרגה האחרונה הזחל יחפש מקום יבש וקריר יחסית כדי להתגלם ולאחר זמן קצר יגיח הבוגר שיחייה בין שבועיים לחודש תלוי בתנאי הסביבה.

הזבוב הבוגר המגיח מהגולם מפסיק את גדילתו ברגע שהגיח וההבדל הגדלים בין זבוב אחד לאחר תלוי באיכות המזון ותנאי הסביבה בהם הזחל התפתח מה שאומר שהגודל של הזבוב לא בהכרח מעיד על גילו.

בגרות מינית- יממה וחצי לאחר הגיחה מהגולם הנקבה כבר מוכנה להפריה והזכר מפרה אותה כאשר הוא נצמד אלייה מאחור דבר הלוקח מספר שניות עד מספר דקות והזדווגות זו מספיקה לנקבה לאורך כל חייה למרות שביכולתה להיזדווג יותר מפעם אחת.

העברת מחלות: זבוב הבית יכול להעביר יותר ממאה סוגים של פתוגנים גורמי מחלות אם זה לבני אדם (טיפוס,כולרה,דלקות עיניים וכו’) או לבעלי חיים (שלשולים, דלקות עיניים, דלקת עטינים וכו..).

מטרד: הזבוב מהווה מטרד חמור לבני אדם ולבעלי חיים דבר המוביל לירידה בפריון העבודה של בני אדם ולירידה בתפוקת החלב של הפרות.

תזונה: זבוב הבית צורך מזונות במצב של מוצק אותו הוא ממיס ע”י רוק, נוזל או חצי מוצק והם צורכים כמויות גדולות של מזון הם מייצרים הרבה צואה שדרכה עוברים רבים מהפתוגנים שהם נושאים אך לא רק הפתוגנים יכולים לעבור באמצעות השערות הנמצאות על גוף הזבוב וגפי הפה.

תעופה: זבוב הבית מסוגל לעוף מספר ק”מ מה שאומר שלא תמיד יהיה ניתן למצוא את המקור בו הם מתרבים ולהדבירו ובמקרים אלו יהיה צורך לטפל בבוגרים למרות שזאת לא השיטה הטובה ביותר.

יש לכם שאלות? מעוניינים להזמין הדברה?

אלעד אורי אגרונום ומדביר ישמח לענות לשאלותיכם ולבצע הדברה מקצועית בביתכם

ג’וק בראש – הדברה נכונה

054-4603208

www.jukbarosh.com

סובל ממזיקים? השאר פרטים:

אני מסכים להצטרף לרשימת מכותבים

מי רוצה להיות מדביר?

שלחו ווטסאפ