מדביר מורשה
חייג עכשיו: 054-4603208

מדביר מורשה

מדביר מורשה

כל פעולת הדברה בארץ (כמובן שלא מדובר בתרסיסים הביתיים או המיועדים לחקלאות) חייבת להתבצע ע”י מדביר מורשה או עובד הדברה, העובד תחת השגחתו ורישיונו של מדביר מורשה (מ 2019 פעולות הדברה יתבצעו רק על ידי מדבירים מורשים ומעמד עובדי ההדברה יבוטל לגמרי)

הרעיון העומד מאחורי חוק זה הוא הניסיון ( הלא מוצלח ) של המדינה להוריד למינימום האפשרי את השימוש בחומרי הדברה מסוכנים בידי אנשים שלא עברו הכשרה מתאימה ובכך לנסות ולמנוע במידת האפשר את הנזקים העלולים להתרחש כשמשתמשים בחומרים אלו בחוסר זהירות או אכפתיות לחיי אדם ולטבע .

הבעיה העיקרית בתחום ההדברה נובעת מהעובדה שהפיקוח על חומרי ההדברה והמדבירים כמעט ולא קיים ובמקומות שהוא קיים הוא לא יעיל (יש בערך שני פקחים לכל הארץ).

ההגדרה של מדביר מורשה בישראל

מדביר מורשה- לפי החוק במדינת ישראל הוא כל אדם מעל גיל שמונה עשרה ללא עבר פלילי שעבר קורס הדברה ,ארבעה מבחנים בכתב וארבעה מכתבים בעל פה, שני ימי עיון ב- 3 שנים וקורס עזרה ראשונה.

עובד הדברה – כל אדם מעל גיל שמונה עשרה ללא עבר פלילי, שעבר קורס עזרה ראשונה והדרכה ממדביר מורשה.

לצערי בארץ רב עובדי ההדברה לא עברו קורס עזרה ראשונה ובדרך כלל הם עובדים זמניים למשך הקיץ ולכן חברות הדברה רבות לא משקיעות בהם את המשאבים ולא מעבירות אותם את קורס העזרה הראשונה הנחוץ ובוודאי שלא מדריכים אותם כראוי לפני שמציידים אותם במרסס ובבקבוק חומר הדברה ושולחים אותם לרסס.

פעמים רבות הגעתי לבתים שבהם בוצע הדברה ע”י מדביר “חובב” במקרה הטוב ועבריין במקרה הפחות טוב ונתקלתי במגוון רחב של מחדלים על מנת שלא תקבלו שירות ממדביר “חובב” כדאי לבדוק מספר דברים לפני שנותנים ל”חובב” להיכנס ולרסס לכם בבית חומרי הדברה העלולים להיות מסוכנים מאוד.

מדביר מורשה זה תנאי בסיסי אבל צריך לבדוק גם:

1.רישיון הדברה בתוקף- חשוב לבדוק כי למדביר יש רישיון מתאים לביצוע. הדברה מהסוג שהזמנתם ושהרישיון בתוקף ולא נשלל מסיבה כזאת או אחרת, במקרה של ספק ניתן לבדוק כל מדביר לפי שמו או מספר היתר שלו ברשימה של משרד לאיכות הסביבה המופיעה באתר שלהם ומתעדכנת מדיי כמה חודשים.

דגש: חשוב לדעת כי רישיון ההדברה מחולק לפי קטגוריות:

חלוקה ישנה:הדברת מכרסמים, הדברת חרקים ואיוד בגז.

חלוקה לאחר חוק המדבירים החדש:

1.מדביר דירות – הרמה הבסיסית ביותר ,מוגבל בהיקף וסוגי ההדברות שמותר בעל הרישיון הדברה לבצע.

2.מדביר שטחים פתוחים – רשאי לבצע כמעט את כל סוגי ההדברה מלבד איוד.

3.מדביר באיוד – דרגת הרישיון הגבוהה ביותר כולל הדברה באמצעות גז.

ישנם עוד 2 דרגות אך הן לא רלוונטיות לקהל הרחב .

הגדרות סוגי ההדברות :

איוד בגז- משמש להדברת מזיקי עץ שונים (ליקטוס, יקרונית) ומצריך רישיון מיוחד בנוסף לרישיון הרגיל. לרוב המדבירים אין היתר לביצוע הדברה מסוג זה אך מכיוון שבישראל כמו בישראל הם יכולים לקנות את החומר גם בלי שיהיה להם את הרישיון המתאים.

הרבה מדבירים ללא רישיון מבצעים איוד ובדרך כלל ניתן לזהות אותם לפי העובדה שהם מבצעים איוד בבנייני מגורים למרות שאסור ולפי המחיר הנמוך מאוד ביחס לשוק אותו הם גובים חשוב לציין שאת פעולות האיוד רק המדביר עצמו יכול לבצע ואסור לעובד הדברה לבצע זאת ללא נוכחות של המדביר במקום.

הדברת מכרסמים- ישנם מדבירים (מעט מאוד) שיש להם רישיון להדביר רק מכרסמים (עכברים, חולדות) ולכן אסור להם להדביר חרקים.

הדברת חרקים- ישנם מדבירים (מעט מאוד) שיש להם רישיון להדביר רק חרקים (ג’וקים, נמלים, פרעושים,וכו…) ולכן אסור להם להדביר מכרסמים.

בדרך כלל למדביר יהיה רישיון להדביר מכרסמים וחרקים אך לאלו שלא עברו חלק מהבחנים יש היתר הדברה חלקי לפי המבחנים שעברו (חרקים או מכרסמים).

2.זיהוי המדביר- יש לבקש מהמדביר רישיון הדברה ולוודא שהרישיון אכן על שמו של הבחור שעומד מולכם ובמידה שהוא עובד הדברה יש לבקש תעודה המעידה שביצע קורס עזרה ראשונה.

3. בטיחות- בסיום ההדברה המדביר חייב להשאיר אצלכם מספר דברים שמשמעותיים ביותר ברגע שיקרה הרעלה ,פרטים שלא תרצו להתחיל לחפש במקרה חירום ולכן חשוב מאוד לקבל מהמדביר מדבקה/טופס בו מפורטים הדברים הבאים:

שם המדביר

מספר היתר הדברה

סוג החומר הפעיל

המזיק המטופל

חתימת המבצע במקרה שאת ההדברה ביצע עובד הדברה

פרטים אלו חשובים מאוד על מנת לטפל בנפגע הרעלה ואם המדביר חיפף בבטיחות ולא השאיר אחריו את המידע החיוני הזה לכו תדעו כמה הוא חיפף בסוג החומרים בהם השתמש .

4.חומרי ההדברה- חשוב מאוד לבקש מהמדביר להראות לכם את הבקבוק ממנו הוא לוקח את חומר אותו הוא ירסס בביתכם ולקראו שאכן מה שהסביר לכם מופיע גם על התויות בדגש על זמן יציאה מהבית לאחר הריסוס, סוג החומר הפעיל ושהחומר מיועד להדברה תברואתית ולא חקלאית או וטרינרית.

שיהיה לכם בהצלחה……..

יש לכם שאלות? מעוניינים להזמין הדברה?

אלעד אורי אגרונום ומדביר ישמח לענות לשאלותיכם ולבצע הדברה מקצועית בביתכם

ג’וק בראש – הדברה נכונה

054-4603208

www.jukbarosh.com

סובל ממזיקים? השאר פרטים:

אני מסכים להצטרף לרשימת מכותבים

מי רוצה להיות מדביר?

שלחו ווטסאפ