חייג עכשיו: 054-4603208

רעל עכברים

 רעל עכברים

 רעל העכברים שבשימוש היום בהדברת חולדות ועכברים מבוסס על חומרים נוגדי קרישה הפועלים בכבד כנוגדי ויטמין K.

ויטמין זה הוא חלק חשוב ממערכת קרישת הדם בגוף וברגע שהוא מנוטרל ע”י החומרים הפעילים בפיתיון (חומרים כימים ממשפחת הקומרינים ואינדנדיונים) מערכת קרישת הדם בגוף  מנוטרלת דבר המביא לדימומים פנימיים ומוות.

מכיוון שמערכת הדם וקרישת הדם אצלנו ואצל העכברים והחולדות זהה כמו אצל שאר היונקים בעלי הדם חם רעל זה מסוכן מאוד לילדים ובעלי חיים.

 

כיום ישנם 5 סוגים של אנטיקוגלנטים (נוגדי קרישת דם) חלקם משמשים ברפואה על מנת לטפל בחולים שצריכים דילול של הדם (מניעת היווצרות של קרישי דם לאחר ניתוחי לב) והשאר להדברת עכברים והדברת חולדות.

מבין 4 סוגי האנטקוגלנטים הנותרים בארץ משתמשים בעיקר בשניים על מנת להדביר עכברים וחולדות והם:

 – אנטיקוגלנט מהדור השני המדביר לאחר שתי אכילות של החולדה או העכבר.Bromadiolone 

 – אנטיקוגלנט חזק מאוד המצריך אכילה אחת על מנת לגרום למוות וזאת בגלל עמידותו לפירוקBrodifacoum 

מטבולי מה שהופך אותו לבעייתי בכל הקשור להרעלות משנה (הרעלה של בעל חיים שאכל בעל חיים מורעל).

 

כאשר משתמשים בחומרים נוגדי קרישה על מנת להדביר חולדות או עכברים צריך לקחת בחשבון שזה לוקח זמן, מהירות הפעולה של אנטי קוגלנט היא בין חמישה ימים לשבועיים ומשך הזמן תלוי בשלושה גורמים והם:

1.כמות אכילה- ככל שהעכבר או החולדה יאכלו יותר השפעת החומר תהיה מהירה וקצרה יותר.

2.בריאות- ככל שבריאות הפרט המודבר תהיה טובה יותר כך תארך פעילות ההדברה והפוך ככל שהפרט יהיה  

   חלש יותר החומר יעבוד טוב יותר.

3.רעילות החומר- ככל שהחומר יהיה רעיל / חזק יותר משך פעולת ההדברה תתקצר.

בנוסף לכך צריך לקחת בחשבון שהחולדות והעכברים לא יאכלו מהרעל מיד כשנניח אותו ובמקרים מסויימים יעברו יומיים שלושה עד שנראה אכילה מהרעל (בד”כ במקומות בהם יש מזון רב בסביבה כמו הדברה במפעלי מזון, בתי מלון,  מסעדות וכו…) ומרגע שנראה אכילה מתחילה הספירה לאחור. 

אתם בטח שואלים את עצמכם למה אני צריך/ ה הדברה שמתחילה לפעול שבועיים אחרי אני רוצה שהחולדות והעכברים יעלמו עכשיו ובכן אנחנו מבינים את הרצון להיפטר ממזיקים אלו במיידי אך על מנת שתבינו למה משתמשים בחומרים אלו שמסוכנים גם לנו על מנת להדביר חולדות אתם צריכים להכיר קצת את החולדות, החולדות נמנות מהחיות החכמות ביותר בטבע (אפשר לאלף חולדות לבצע משימות מורכבות ואף עושים זאת ומשתמשים בהם לזיהוי מוקשים) ולכן כשחולדה תבחין כי פתאום צצו להם ערמות מזון חדשות באזור שלהם הן לא תאכלנה מיד את כל המזון (בניגוד לעכברים) החולדה תטעם קצת ורק אם תראה שלא נגרם לה נזק בריאותי כלשהוא היא תמשיך לאכול מאותו המזון ובמידה והמזון יגרום לה להרגיש רע היא תפסיק לאכול ממנו ו”תודיע” גם לשאר הפרטים בחבורה שלא לאכול מהמזון המסויים, ולכן הרעל שתוכנן עבורם הוא האנטי קוגלנט המתחיל להשפיע רק מספר ימים לאחר האכילה וכך אין החולדות מקשרות בין התמותה לגורם לה.

במקרה של הרעלה מאנטיקוגלנט יש ליצור קשר עם מרכז הרעלות ארצי ולדווח להם על כמות החומר הנאכל וסוגו  והטיפול בהרעלה ע”י אנטיקוגלנט היא ע”י הזרקת ויטמין K לנטרול השפעתו ולווי תמכיתי לגוף עד שיתאושש מהטראומה.

 

יש לכם שאלות? מעוניינים להזמין הדברה?

אלעד אורי אגרונום ומדביר ישמח לענות לשאלותיכם ולבצע הדברה מקצועית בביתכם

ג’וק בראש – הדברה נכונה

054-4603208

www.jukbarosh.com

סובל ממזיקים? השאר פרטים:

אני מסכים להצטרף לרשימת מכותבים

מי רוצה להיות מדביר?

שלחו ווטסאפ