חייג עכשיו: 054-4603208

תיקן אמריקאי

התיקן האמריקאי בשמו המקצועי או ג’וק גדול בשמו העממי הוא התיקן הגדול ביותר שיש בארץ והגודל הממוצע שלו הוא 4 ס”מ (ישנם פרטים המגיעים ל5 ס”מ) בד”כ נמצא אותו בבורות ביוב או במקומות עם תנאים זהים (לחות גבוהה, חום, חושך, ונוכחות של חומר אורגני).

התיקן האמריקאי הוא התיקן הנפוץ ביותר בארץ ונמצא אותו בכל רחבי הארץ, מקרית שמונה בצפון ועד אילת בדרום עם נוכחות מסיבית יותר באזורים החמים יותר בדגש על אזור המרכז וזאת בעיקר בגלל צפיפות האוכלוסין הגבוה בשילוב עם תנאי לחות ומערכות ביוב לקויות.

בבורות הביוב בתל אביב נתקלתי לא פעם בבור שהכיל אלפי פרטים ולפי מחקרים שנעשו באוניברסיטאות ברחבי העולם המספר יכול להגיע ל5,000 פרטים בבור ביוב אחד.

היכן נמצא את התיקן האמריקאי?

התיקן האמריקאי בד”כ ימצא בבורות ביוב אך יכול להימצא גם באדניות צמחים, עליות גג, מרתפים , גינות ,תחת דקים, פחי אשפה בדרך כלל התיקן יתרבה בחוץ ויכנס לבתים לצורך מציאת מזון ומים או בעקבות תנאי מזג אויר קיצוניים כמו שלג או שרב ממושך ואז יכנסו לבתים דרך מערכת הניקוז/ ביוב בהליכה או בתעופה דרך החלונות דבר שיקרה בדרך כלל בשעות החשיכה וזאת מכיוון שהתיקן האמריקאי לא מגיב טוב לאור ובשעות היום ימצא במקומות חשוכים כמו בורות הביוב ,ארונות המטבח או בסמיכות לצמרת המים.

תיאור התיקן האמריקאי

מחזור החיים של התיקן האמריקאי עובר שלוש שלבים: ביצה (תיק ביצים)- נימפות (5 דרגות של נימפה)- בוגר.

ביצה: נקבת התיקן האמריקאי (ג’וק גדול) מטילה את הביצים בתוך תיק ביצים שנראה כמו קפסולה. תיק הביצים נוצר כשבוע לאחר ההיזדוגות עם הזכר.

נקבת התיקן האמריקאי בשיאה יכולה לייצר שני תיקי ביצים בשבוע אך הממוצע הוא כתיק ביצים אחד בחודש המכיל בתוכו כ16 ביצים במשך עשרה חודשים (16*10=160 ג’וקים חדשים בתוך עשרה חודשים מזוג תיקנים אחד).

לאחר שתיק הביצים מוכן הנקבה מפילה אותו או מדביקה אותו ליד מקור מזון כשבתוכו יש מספיק מים על מנת שהביצים ימשיכו להתפתח עד להגחתם מתיק הביצים.

צבעו של תיק הביצים משתנה מחום ברגע שהנקבה נוטשת אותו ועד לשחור כעבור מספר ימים, לאחר כחודש-חודש וחצי הג’וקים הצעירים מגחים מהתיק ויקח להם עוד שישה עד עשרה חודשים עד שיגיעו לבגרות.

גודלו של התיק ביצים :

0.8 ס”מ אורך *0.5 ס”מ גובה

נימפה: *החרקים מתחלקים לשניים בעלי גלגול מלא (ביצה ,זחל, גולם, בוגר) ובעלי גלגול חסר (ביצה, מספר דרגות נימפה, בוגר)

התיקן האמריקאי הם מסוג החרקים בעלי גלגול חסר ולכן בין דרגת הביצה לבוגר יש מספר דרגות נימפה, באופן כללי דרגות הנימפה השונות נראות כמעט כמו הבוגרים והשוני העיקרי הוא בגדול ובנוכחות הכנפיים המאפשרים להם תעופה הנמצאים רק בדרגות הנימפה המאוחרות יותר ובבוגרים.

צבע הג’וק מיד לאחר השלב בין דרגת נימפה אחת לאחרת הוא לבן שהופך לחום –גינג’י.

המעבר מביצה לדרגת בוגר נמשכת כ600 ימים והבוגר חיי עוד כ- 400 ימים תקופת ההתפתחות מתארכת או מתקצרת בהתאם לטמפ’,לחות וכמות המזון הזמינה.

בוגר: צבעו של התיקן האמריקאי הוא חום גינגי’ וראשו בצבע חום בהיר עד צהבהב כשהזכר ארוך יותר מהנקבה בכ4-8 מ”מ

תזונה:

התיקן האמריקאי הוא אוכל כל – מסוכרים ,חלבונים, שומנים וכל דבר אחר שעולה בראשכם נצפו מקרים בהם התיקן האמריקאי אכל אפילו שיער.

נזקים ומחלות:

התיקנים מהווים פקטור למחלות וביכולתם להעביר לבני אדם מגוון רחב של פטוגנים מעבירי מחלות כגון :חיידקים, וירוסים, פטריות, תולעים ופרוטוזאות .

בנוסף לכך הם מהווים הפרעה אסטטית ויכולים לפגוע ברכוש כגון ספרים, בגדים ומזון.

הדברת התיקן האמריקאי/ ג’וקים גדולים: 

ההדברה הטובה ביותר הניתן לבצע נגד כל מזיק היא הדברה המשלבת בין חומרי ההדברה לטיפול בסביבה על מנת לצמצם את מקורות המזון ומחסה של המזיקים השונים ובמקרה של התיקן האמריקאי יש לצמצם ולמנוע מקומות עם חומר אורגני (עלים שנשרו ונרקבים לאיטם בגינה) ,לחות גבוהה (מתחת לדקים) וחושך ולרסס בתוך בורות הביוב או /ו בכל מקום אחר בעל מאפיינים זהים .

יש לכם שאלות? מעוניינים להזמין הדברה?

אלעד אורי אגרונום ומדביר ישמח לענות לשאלותיכם ולבצע הדברה מקצועית בביתכם

ג’וק בראש – הדברה נכונה

054-4603208

www.jukbarosh.com

סובל ממזיקים? השאר פרטים:

אני מסכים להצטרף לרשימת מכותבים

מי רוצה להיות מדביר?

התחל חידון
שלחו ווטסאפ